BANKSY I BORDALLO II

 

 BANKSY

Banksy – brytyjski artysta street art. Niewiele o nim wiadomo, bo ukrywa swoją tożsamość. Jego prace pojawiają się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie. Banksy używa różnych technik do przekazywania swoich wiadomości, najczęściej pracuje
metodą szablonu. Banksy porusza takie tematy, jak niewolnicza praca dzieci, brytyjska monarchia, konflikty zbrojne czy konsumpcjonizm.

https://noizz.pl/kultura/kim-jest-banksy-jego-dziela-zna-caly-swiat/fl58v51

 
Dziewczynka z balonikiem została namalowana na ścianie Great Eastern Street na wschodnim Londynie. Sylwetka dziecka wypuszczającego balon w kształcie serca może symbolizować wejście w dorosłość i tęsknotę za utraconą
beztroską.
 

 
Rage, Flower Thrower.To jedna z najbardziej znanych prac Banksy’ego. Powstała ona w 2005 roku w Jerozolimie. Jest to uliczny bojówkarz, który w dłoni, zamiast kamienia czy koktajlu trzyma... trzyma bukiet kwiatów.
 

 
Pokojówka. W tym przypadku stary, obłupiony mur stał się dla Banksy’ego obrusem, pod który pokojówka zamiata brudy. Podobne zabiegi widujemy bardzo często w pracach autora.
 
BORDALO II  

Bordalo II, bo tak brzmi pełny pseudonim portugalskiego  artysty, jest mistrzem kreatywnego, artystycznego recyklingu. Ze śmietnisk miast, połamanych plastików, arkuszy blachy falistej i wszystkiego tego, co nasza cywilizacja wyrzuca, artysta tworzy wymowne, poruszające wyobraźnię instalacje.

Jego prace zdobią mury budynków w całej Europie, Kanadzie, USA, Meksyku, czy nawet Tajlandii. Oczywiście najwięcej jest ich w Portugalii. Jedna praca znajduje się w Polsce – w Łodzi przy ul. Kilińskiego 127 – „Jerzyk”.  
 

                                               Mural z recyklingu w Porto w Portugalii. 
 
 
                                 Mural "Jerzyk" z recyklingu w Łodzi ul. Kilińskiego 127
 
                                                      (Zdjęcia z prywatnych zbiorów opiekuna.) 
 
                                                                      Opracowała: Maja

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zalety i wady murali i graffiti

Mural Brodnica