RODZAJE MURALI

 

Znane w sztuce pojęcia: muralizm i graffiti stawiane są na równi, ale różnią je okoliczności, w jakich się rozwijały. 

Mural to wielkoformatowe malowidło ścienne. To rodzaj obrazu, który mógłby znaleźć się na płótnie. Są one starannie zaplanowane i wykonywane z niezwykłą starannością. To rodzaj sztuki plastycznej będącej elementem twórczości ulicznej. Powstające murale często mają konkretne przesłanie bądź prezentują ważne wydarzenia, osoby. Samo słowo mural pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza wielkopowierzchniowy obraz malowany na ścianie w celach dekoracyjnych.

 Murale mają latynoamerykańskie korzenie. Pierwsze murale powstały w krajach Ameryki Łacińskiej na początku XX wieku. Kolorowe obrazy były malowane na ścianach budynków użyteczności publicznej i często komentowały najnowsze zdarzenia.  Do najsłynniejszych prac należą murale meksykańskie.  Miały one trafić do niewykształconej części społeczeństwa i nieść głębokie przesłanie społeczne. Murale mówiły także o tradycyjnych zwyczajach, świętach, rytuałach, a nawet mitach. 

                                                         Mural w Grudziądzu.
 

 

Z kolei graffiti to różnego rodzaju napisy, znaki, malowane sprayem lub pędzlem na elewacjach budynków, przejść podziemnych, wiaduktów czy dworcach kolejowych. Rysunki graffiti często uznawane są za akt wandalizmu. 

Początki graffiti  sięgają przełomu lat 60. i 70. XX wieku, kiedy to popularne stały się tzw. tagi – wykonane wodoodpornymi flamastrami lub farbą. Były to  stylizowane zapisy imion/pseudonimów młodych ludzi, którzy w ten sposób znakowali teren. Miejscem, z którym związane są początki graffiti, jest Nowy Jork. 


 

Co to jest street art?

Z czasem  pojawiły się nowe formy: kolaże, realistyczne portrety, bajkowe ilustracje. Nie pasowała już do nich nazwa graffiti.  I tak powstała szersza definicja: street art. Pierwszy raz użyto tego terminu w połowie lat 80. XX wieku. Nazwa street art miała obejmować ogół sztuki powstającej w przestrzeni publicznej. 

Specyficzną cechą street artu jest jego tymczasowość. Murale i graffiti żyją dość krótko, wiele zależy od podłoża, na którym są wykonane oraz od warunków atmosferycznych. 

Inne rodzaje sztuki ulicznej:

Wlepki – to mała forma street artu, będąca gdzieś na pograniczu działań reklamowych i sztuki. Naklejki najczęściej pojawiają się w duży skupiskach na słupach ogłoszeniowych, miejskich skrzynkach elektrycznych, rynnach czy w autobusach. Wklepki/ naklejki mają różnorodny charakter. Czasem są formą reklamy dla artystów street art – zawierają ich pseudonim albo nazwę konta na Instagramie. Czasem są tylko prostym rysunkiem z zabawnym hasłem. 


 

Szablony – to forma wykonywania zarówno murali, jak i graffiti, która polega na odpryskaniu sprayem na ścianie wyciętego wcześniej szablonu. Pozwala to powielać jeden symbol wielokrotnie. 


                               Mural przedstawiający Korę w Tryfcie w Warlubiu.

źródło:  https://sztukauliczna.wordpress.com/sztuka-uliczna-w-teorii/

                                                                                              Opracowała: Kira

  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zalety i wady murali i graffiti

Mural Brodnica