Polscy streetartowcy

Etam Cru to nazwa zespołu, który tworzy murale oraz street art. Mateusz Gapski i Przemek Blejzyk – znani jako Bezt i Sainer – są autorami wielu murali rozpoznawanych także poza granicami naszego kraju. Bydgoszcz była miastem, w którym Etam Cru rozpoczęło tworzenie malowideł.  Często tworzyli je w nietypowych  miejscach. Grupa miała na celu zatrzymanie się i przeniesienie się do swojego świata wyobraźni.

 źródło: https://www.urbanforms.org/fundacja/artysci/etam-crew/

Piotr Pauk- używa pseudonimu Lump. Szczeciński artysta, absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Maluje od 1999 roku używając najróżniejsze techniki. Jest działaczem w przestrzeni miejskiej, malarzem muralistą, konstruktorem instalacji przestrzennych, fotografem. Jego malarstwo ścienne i zewnętrzne inspirowane jest fantastyką, komiksem i malarstwem Ameryki Łacińskiej. Często współpracuje z warszawskim duetem– Sepe/Chazme.

źródło: https://www.urbanforms.org/fundacja/artysci/lump/

Paweł Swanski – urodził się w 1980 roku. Malarz, grafik, ilustrator, projektant, łączący w swojej działalności sztukę z rzemiosłem. Warszawski twórca, który zrealizował już wiele grafik deskorolkowych dla firm z całego świata oraz wielkoformatowe murale w przestrzeni takich miast jak: Warszawa, Berlin, Bristol czy Los Angeles. Tworzy także w pracowni – obrazy na płótnie i drewnie, ilustracje, rzeźby, projekty graficzne i animacje. Jest autorem opraw graficznych dla telewizji, w tym teledysku Marii Peszek „Moje miasto” nagrodzonego nagrodą „Yach”. Na co dzień prowadzi studio Swanarts, jest również twórcą firmy Turbokolor.

 źródło: https://bok.bialystok.pl/wydarzenia/wydarzenie/swanski-mural-na-warynskiego/

Natalia Rak – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Uzyskała dyplom w pracowni Projektowania Grafiki Przestrzennej i Plakatu u profesora Sławomira Iwańskiego, aneks w pracowni Ilustracji i Komiksu u profesora Gabriela Kołata. Autorka wielu murali, które maluje w różnych zakątkach świata. Oprócz street artu zajmuje się także malarstwem i projektowaniem. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach.

źródło: https://plus.echodnia.eu/radomskie/natalia-rak-swiatowej-slawy-tworczyni-street-artu-namalowala-mural-na-budynku-przedszkola-w-radomiu-malowanie-daje-mi-wolnosc/ar/13174317

Piotr Jaworski- malarz używający pseudonimu Tuse. Autor m.in. niemożliwej ilości graffiti w przestrzeni Gdańska, Trójmiasta i całej Polski. Znany jest głównie z dużych realistycznych portretów. Graffiti Tuse zobaczyć można m.in. przy ul. Do Studzienki, Bohaterów Getta, Partyzantów.

 źródło: https://tuse.pl/piotr-tuse-jaworski/

Mariusz Waras - znany jako M-City, to artysta z Polski, którego wielkoformatowe szablony tworzą wyobrażone pejzaże miejskie inspirowane wrażeniami z dzieciństwa w dzielnicy przemysłowej. Jego prace prezentowane są w ramach otwarcia Muzeum URBAN NATION w 2017 roku .Mariusz Waras dorastał w Gdyni, gdzie znajdowało się dużo fabryk, elektrowni wodnych, kominów i dźwigów, które po jakimś czasie stały się inspiracją dla jego twórczości. Po ukończeniu Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku odnalazł swój własny styl łączenia setek starannie wyciętych szablonów, aby stworzyć spójne wyobrażone pejzaże miejskie. Jako M-City stworzył ponad 700 murali w Warszawie, Gdańsku, Berlinie, Paryżu, Budapeszcie, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Bolzano, Londynie czy Pradze oraz wystawiał na kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych.

 źródło:  https://www.urbanforms.org/fundacja/artysci/m-city/

 Andrzej Poprostu to pochodzący z Torunia artysta, ilustrator, twórca realizacji wielkoformatowych. W swoich pracach filtruje rzeczywistość ilustracyjnymi narracjami wpisanymi w przestrzeń miejską. Ma na koncie kilkaset autorskich murali na terenie, kraju i za granicą. Aktualnie zatrudniony w gamedev. Zajmuje się też mappingiem, ilustracją, komiksem oraz projektuje wzory haftów krzyżykowych dla swojej mamy.

źródło:  https://www.urbanforms.org/fundacja/artysci/andrzej-poprostu/

                                                                                                    Opracowała: Natalia

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zalety i wady murali i graffiti

Mural Brodnica