WSTĘP

     Podczas podróży podziwiamy nowe miejsca, piękne miasta, odnowione  kamienice. Czasami jesteśmy oburzeni, gdy widzimy, że mury "zdobią" jakieś gryzmoły. Zastanawiamy się, czy sztuka uliczna zdobi miasto czy raczej szpeci... To niełatwe pytanie, gdyż z jednej strony są uznani twórcy, których prace są podziwiane i z dumą prezentowane przez gospodarzy miast, ale z drugiej strony bohomazy nie zawsze wywołują estetyczne odczucia. 

    Żeby oceniać sztukę ulicy,  warto poznać jej historię. Jakie były jej początki i gdzie się zrodziła?  To na pewno pomoże zrozumieć potrzebę tworzenia sztuki wielkoformatowej.  To będzie jedno z zadań.

    Najbardziej znanym twórcą street artu na świecie jest tajemniczy Anglik  Banksy... A czy w Polsce ktoś zasłynął z  murali? Czy znamy nazwisko  polskiego twórcy street artu? A może  rysunki na elewacjach domów  są dziełem uzdolnionych, a niedocenionych  nastolatków... Te wszystkie wątpliwości  powstają, kiedy pojawia się temat sztuki ulicznej. Warto nad tym problemem się pochylić i spróbować znaleźć odpowiedź.

   Murale znajdują się na budynkach w wielu miastach na całym świecie. W Polsce też jest ich dużo. Ciekawe, czy w  naszym regionie na elewacjach domów można dostrzec murale? Jeśli tak, to gdzie i co przedstawiają?

    W podstawie programowej jest mowa o tym, żeby rozwijać w uczniach ciekawość świata, motywację do poznania kultury własnego regionu oraz aby rozwijać umiejętność efektywnego posługiwania się technologią informacyjną w poszukiwaniu, porządkowaniu i wykorzystywaniu pozyskanych informacji. Skoro mamy wsparcie w tak ważnym szkolnym dokumencie, zatem zapraszam do udziału w tym projekcie. Pobawmy się w odkrywców nie tylko murali, ale też spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: "Czy graffiti i murale to sztuka czy wandalizm?". W tym niełatwym czasie - w czasie pandemii, nauczania zdalnego - warto pogłębić swoją wiedzę, pogłębić umiejętność wyszukiwania wiadomości w internecie. 

    ZAPRASZAM DO PODRÓŻY Z MURALAMI W TLE!👊

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zalety i wady murali i graffiti

Mural Brodnica